V tomto článku sa dozviete:
- Aké sú najčastejšie dispozičné chyby pri zariaďovaní domácnosti?
- Prečo je dôležité zladiť štýl nábytku, dverí a podláh v interiéri?
- Aké zásady platia pri kombinovaní kuchyne a obývacieho priestoru v otvorenom interiéri?
- Aké sú hlavné znaky jednotlivých štýlov interiérového dizajnu, napríklad škandinávskeho či talianskeho?
Bežné chyby pri zariadení domácnosti
Nevhodne zvolené dispozičné riešenie
Aj v tom najnápaditejšom dome by mala zostať takzvaná verejná zóna – kuchyňa, jedáleň, obývacia miestnosť, prípadne aj pracovňa alebo izba pre hostí – v prízemí, alebo čo najbližšie vstupu. Vo vyšších poschodiach sú umiestnené izby, ktoré využíva len rodina.
Príliš mnoho štýlov
Je potrebné v podstate dodržovať v interiéri jeden štýl. Buď moderný, alebo klasický. Ich kombinácia nie je vhodná. Určitým
kompromisom potom je zariadiť v rôznych štýloch rôzne poschodia. Ale pokiaľ máte starožitnú komodu či kredenc po babičke, kľudne si ju do modernej obývačky postavte. Len je potrebné s ňou zachádzať ako s naozajstnou ozdobou a nechať ju patrične
vyniknúť. Rozhodne, ale starožitné veci nekombinujte s modernými imitáciami.
Zlé prepojenie kuchyne s obývacím priestorom
Zlé prepojenie kuchyne s obývacím priestorom – v podstate rovnaký nábytok, rovnaká podlaha, rovnaké farby – to sú zásady, ktoré je potrebné dodržovať, keď zvolíte variantu – otvorený interiér. Najčastejšie sa to týka spojenia kuchyne s obývacou miestnosťou a jedálňou. Inak nebude daný priestor vyzerať ako jedna miestnosť. Voľnejšie riešenie je možné u veľkého priestoru.
Úzke a strmé schodisko
Šírka schodiska by mala byť 90 centimetrov, pokiaľ sa tu majú vyhnúť dve osoby – tak až 120 centimetrov. Doporučená výška schodu je 16 až 19 centimetrov, hĺbka 25 až 30 centimetrov.
Nevhodné dvere
Dvere v dome by mali mať minimálnu šírku 80 centimetrov a samozrejme v celom dome
rovnakú. Firmy dnes ponúkajú designové rady, v ktorých zoženiete
v jednom štýle dvere plné, sklenené aj zasúvacie.
Dvere a podlaha spolu neladia
Okná, dvere a podlahy by mali spolu v dome ladiť! Dva základné spôsoby, ako pri výbere postupovať. Buď všetko farebné zjednotiť, alebo naopak zvoliť protikladné typy. Pokiaľ sa rozhodnete pre cestu kontrastu, patrí k najobľúbenejším kombináciám svetlej prírodnej podlahy s tmavými dverami, najlepšie z exotických drevín. V domoch s veľkými miestnosťami si však môžete dovoliť aj opačnú možnosť – tmavú podlahu a svetlé dvere.
Základné farebné typy
Interiér môžeme zladiť podľa základných 5–tich farebných typov – prírodný, klasický, trendy, pestrý, glamour (farebný štýl plný lesku) a podľa 9-tich základných štýlov interiéru – moderný, elegantný, taliansky, škandinávsky, romantický, vidiecky, koloniálny, puristický a glamour.
Moderný štýl
Jednoduchá krása podriadená praxou a spojením príjemného s užitočným. Kladie predovšetkým dôraz na funkčné využitie celého interiéru, ale nerezignuje ani na osobitný vkus majiteľa. Kombinuje jednoduché tvary a línie, ale namiesto k luxusnej výnimočnosti a designovým výstrelkom, sa viac približuje k praktickej stránke bývania. Variabilita a jednoduchosť, farby a tiež zastúpenie prírodných materiálov ako vo svojej pravej podobe, tak ako ich imitácia – to sú znaky súčasných moderných interiérov. Zaujímavého efektu dosiahneme kombináciou lesklých a matných plôch. Z farieb tento štýl doporučuje jednu základnú skombinovanú s jedným až dvoma doplnkovými odtieňmi.
Elegantný štýl
Základom elegantného štýlu je drevo, najlepšie v tmavom odtieni, doplnené bielou farbou. To potom môžete doplniť jednou farbou, vhodné sú zemité odtiene, napríklad varianty hnedej, bordovej, ale aj zelená či fialová. U klasického interiéru tiež zabudnite na rôzne „výstrelky“, ako sú sedacie vaky, atypické plastové kúsky a podobne. Naopak siahnite po pohovke, kreslách, konferenčnom stolíku, komode a niekoľkých skrinkách. Ak sa náhodou rozhodnete oživiť izbu dekorom, doprajte si ho napríklad na tapetách či závesoch. Mal by však byť nenápadný, najlepšie tón v tóne.
Taliansky štýl
To je umenie, originalita a luxus. Dekorovanie interiéru prepojuje vznešenosť história s originalitou modernej doby. Je to charizmatický štýl plný designu, umenia a luxusu, ale tiež tradícii a umiernenosti. Taliansky štýl má niečo naviac. A tým je nenapodobiteľná schopnosť talianskych umelcov kombinovať staré s novým, udávať smer a určovať tempo vývoja ako v architektúre, tak aj v designu.
Škandinávsky štýl
Charakteristický znak štýlu je svetlé drevo a priateľská, presvetlená atmosféra. Aj keď vznikol na severe, patrí u nás k veľmi obľúbeným. Jeho typické znaky – teda svetlé drevo, doplnené bielou a prípadne čiernou farbou. Nech už je nábytok morený alebo natretý, vždy má svetlou farbu a nikdy nepôsobí neohrabane, ale elegantne a ľahko. Na stenách sa nachádza svetlé tapety alebo sú jednofarebne natreté. Podlahy, väčšinou drevené, pokrývajú mäkké velúrové koberce, ktoré navodzujú atmosféru tepla a pohodlí. Škandinávsky štýl je vôbec mimoriadne komfortný a v pozitívnom zmysle slova usadlo pohodlný.
Romantický štýl
Svetlý nábytok a doplnky – jemné látky, volány a mašle. Biely alebo svetlo krémový nábytok príjemných zaoblených tvarov a k tomu červená, ružová či fialová farba doplnená kvetinovým dekorom – pokiaľ toto všetko spojíte, není pochyb, že ste romantická duša a v rovnakom štýle máte zariadené aj svoje bývanie. K nezbytným doplnkom patria aj jemné a splývavé látky, mašle, volány, kryštály alebo mäkký koberec