V tomto článku sa dozviete:
- Aké typy farieb sú vhodné na maľovanie interiéru a aké sú ich vlastnosti?
- Ktoré farby sú najlepšie pre miestnosti s vyšším rizikom zašpinenia alebo vlhkosti?
- Prečo je dôležité používať základný náter a aké sú jeho výhody?
- Aké ekologické možnosti existujú pri výbere interiérových náterov?
Potrebuje stena pravidelne umývať?
Každú miestnosť zaťažujeme inak. Napríklad do detských miestností je vhodnejšia umývateľná farba, ktorou je možné v prípade zašpinenia či pomaľovania vyčistiť bez poškodenia farbeného povrchu. Oproti tomu oteruvzdorné farby označované ako štandard vynikajú priedušnosťou, ale rýchlejšie sa zašpinia, pretože ich môžeme umyť len veľmi jemne. Prečo sú teda oteruvzdorné? Pokiaľ sa o suchú stenu otrieme, nehrozí, že nám zašpiní oblečenie. Aspoň nie v takej miere, ktorú nie sme schopní rukou zotrieť, zároveň drobné nečistoty sme schopní odstrániť jemnou kefkou.
Keď stena potrebuje dýchať
Odolnosť maliarskych náterov je daná disperziou, čím viac ju farba obsahuje, tým menej je priedušná, ale za to odolnejšia. Maliarské farby s najnižšou mierou disperzie sú tzv. vápenné farby, ktoré sú vhodné do priestorov, kde hrozí vlhkosť a pleseň, napríklad technických miestností a sklepov. Pokiaľ má miestnosť dlhodobo problémy s plesňami, je nutné oškrabať náter až na podklad a znovu vymaľovať farbou s nízkym množstvom disperzie. Alternatívou sú tiežhliníkové farby, ktoré sa vyznačujú vysokou priedušnosťou.
Do detskej izby alebo kuchyne, kde hrozí veľké riziko zašpinenia či zašpinenie volíme latexové farby. Súvysoko odolné a môžu byť umývané aj mokrou handrou. Náter latexovou farbou umožňuje niekoľko umytí, bez toho aby sa zmývala tiežfarba. Akrylátové farby sa vyznačujú veľkou odolnosťou a zároveň vysokou priepustnosťou. Pokiaľ do interiéru potrebujete nemeniaci sa matný lesk, akrylátové farby sú správnym riešením. Nie sú však vhodné k použitiu na sanačné omietky.
Vinyl už nielen na podlahu
Drahšou, ale veľmi praktickou a módnou záležitosťou sú vinylové farby. Dajú sa očistiť za sucha a za mokra a sú vysoko priedušné. Vyznačujú sa veľmi dobrým krytím, takže ich stačí naniesť len v jednej tenkej vrstve. Tým sa cena s ostatnými farbami vyrovná. Pretože sa nanášajú iba v jedinej vrstve, nie je potreba ich tak často škrabať a sú ekologicky šetrné.
Voľba bio farieb?
Aj do maliarskej profesie sa dostal trend BIO. Tieto farby sú vyrobené na báze prírodnej živice a výborne prepúšta páru. Ako ekologické sa ale označujú všetky farby, ktoré sú riediteľné vodou, nikdy riedidlom alebo rozpúšťadlom. Tieto chemické prostriedky totiž obsahujú tekavé látky, ktoré prispievajú k poškodeniu zemskej atmosféry, ale aj nášho zdravia. V prípade maľovania interiéru sú ekologické farby nutnosťou, pretože neobsahujú aromatické uhlovodíky, ktoré sú preľudské zdravie škodlivé. V súčasnej dobe nie je problém nájsť ekologickú variantu latexovej, disperznej a akrylátovejfarby.
Pomocou náterov môžete v pomerne krátkej dobe celkom zmeniť vzhľad interiéru a exteriéru svojho domu. Existujú rôzne typy náterov pre vnútorné a vonkajšie použitie. Tiež je dôležité, aký typ povrchu natierate – či ide o drevo, kov, sádru, betón, zdivo alebo plast. Každý materiál má svoje vlastné, špecifické vlastnosti, preto je potrebné zvoliť vhodný typ náteru. Môžete vyberať medzi bezfarebnými alebo farebnými lakmi a nátermi vytvárajúcimi lesklý alebo saténovaný povrch.Mnohé z týchto rôznych typov majú vysokú odolnosť, ale samozrejme podliehajú poškodeniu a bežnému opotrebovaniu. Farba a lak sú všeobecné pomenovanie náterových hmôt, ktoré schnú v dôsledku odparovania vody alebo rozpúšťadla. Majú rôzné zloženie, obsahujú napríklad rozpúšťadlá, farbivá, prísady a pojiva. Môžu byť rozpustné vo vode (akrylové nátery) alebo v rozpúšťadle (alkydové nátery).
Čomu by ste mali venovať pozornosť
Používajte kvalitné štetce a valčeky – prinášajú znateľne lepšie výsledky.
Základný náter
Najprv by ste mali naniesť základný alebo podkladový náter, aby ste dosiahli lepšiu adhézie a lepšieho krytia. Má zvláštne vlastnosti, ktorými sa líši od vrchného náteru, a je nezbytný k dosiahnutiu dobrého výsledku. Najdôležitejšie je, že základný náter znižuje absorpciu podkladového materiálu, čo zlepšuje adhéziu. Základný náter rovnako zabraňuje vnikaniu nečistôt do krycieho náteru. Na kovové povrchy by ste mali použiť špeciálny základný náter alebo podkladový náter, ktorý je odolný proti rezaveniu.
Špeciálny základný náter na steny
Ak chcete natierať stenu, hrubé murivo alebo betón rovno krycím náterom, značná časť farby bude absorbovaná stenou, pretože je porézny. Výsledok nebude vyzerať príliš dobre, pretože farba nebude dostatočne kryť a na povrchu budú patrné prekrývajúce sa ťahy válčeka. Najlepšie je najprv naniesť základný náter. Môžete použiť základný náter na omietku, sádrokartón a tehly. Základný náter tiež chráni stenu pred prenikaním nikotínu a pokrmového tuku, povrchových nečistôt, škvŕn po vyschnutí vody alebo farbiva zo značkovačov v prípade, že deti pokreslia povrch. Pokiaľ použijete základný náter, vyhnete sa všetkým týmto nežiadúcim vplyvom.
Alkydová farba
Alkydovú alebo syntetickú farbu je možné používať na vnútornom a vonkajšom povrchu; obsahuje 40-50 % terpentýnu a je možné ju riediť terpentýnom. Nepriľne k akrylovému náteru a dodáva sa v prevedeniach vytvárajúcich saténovaný alebo lesklý povrch. Alkydovú farbu je možné pretierať po 16 hodinách. Profesionálni natierači často používajú alkydovú farbu, aby dosiahli dobrého konečného výsledku. Predposledná vrstva býva často tvorená zmesov 50 % základného a 50 % krycieho náteru. Saténovacia farba má menší lesk. Po použití terpentýnu vyčistite nástroje.
Blednutie
Alkydová živica, ktorá sa používa v tomto type náteru, trpí postupným blednutím. Obsahuje pojivo, u ktorého dochádza k zmene farby v dôsledku pôsobenia ultrafialového žiarenia alebo nedostatku svetla. Poznáte to podľa tmavších a svetlejších častí napríklad na nábytku a na vnútorných stranách kredencov a dverných rámov. Farba s vysokým obsahom tuhých látok obsahuje veľmi veľa farbiva, ktoré jej prepožičiava celistvejšie zloženie a dobrú kryciu schopnosť.