• News&Trends

aktualizované

Ako vybrať písací stôl pre dieťa

Máte doma malého školáka a premýšľate, aký písací stôl a stoličku vybrať? Dieťa síce nebude tráviť u pracovného stolu toľko času, ako vy v práci, no napriek tomu je veľmi dôležité zvoliť kvalitný a vhodný nábytok. Pracovné prostredie by sa malo prispôsobiť potrebám vášho dieťaťa a tiež veku. Pokiaľ máte viac detí v rozdielnej vekovej kategórií, potom dbajte na to, aby malo každé svoj vlastný stôl. Pri výbere je teda potrebné držať sa určitých zásad. Poďme si je spoločne vymenovať a pozrieť sa na ne bližšie. Detský nábytok nemá byť iba designovo dokonalý, ale predovšetkým účelový. Výber detských stolov je dnes naozaj
pestrý, môžete zvoliť klasické, rohové či rastúce prevedenia. To sa odvíja najmä od toho, aký priestor máte na stôl vyčlenený
a tiež záleží na vašich finančných možnostiach. S nami sa nemusíte obávať nejakého finančného obmedzenia, pretože stoly nájdete za bezkonkurenčné ceny. Ponuky stolov u nás sa netýkajú len stolov pre školákov. Výhodné sú aj ponuky kolekcií a setov jedálnych alebo pracovných stolov. Dôležité je, aby bol stôl dostatočne priestorný, komfortný a maximálne prispôsobený všetkým dôležitým potrebám a očakávaniam vášho dieťaťa.

V tomto článku sa dozviete: 

  • Aký ergonomický by mal byť písací stôl a aký priestor by mal poskytovať dieťaťu?
  • Aké doplnky a typ stoličky sú dôležité pre pohodlné a funkčné pracovné prostredie?
  • Prečo sú rastúce stoly praktickým riešením pre deti?
  • Na čo treba dbať pri zabezpečení bezpečnosti a výbere dizajnu písacieho stola?

Ako vyberať detský písací stôl

Písací stôl potrebujeme už od
detstva. Najneskôr pred nástupom do prvej triedy by dieťa malo mať svoj vlastný pracovný stôl a stoličku. Kvalitná ergonomická stolička a vhodná výška stola v kombinácií s pracovnou plochou a úložným priestorom tvoria hlavné kritéria pri výbere. Dôležité sú samozrejme tiež doplnky k pracovnému stolu, ako je lampička, výsuvná pracovná doska, šuplíky či poličky. V súčasnej dobe je ponuka písacích stolov a detských stoličiek veľmi pestrá. Veľmi sa osvedčil rastúci nábytok, ktorý prakticky rastie s deťmi.
Môžete tak prispôsobiť výšku potrebám dieťaťa. V našej ponuke nájdete detský rastúci písací stôl Julia, ktorý je vyrobený z masívnej borovice. Je možné regulovať výšku a uhol pracovnej plochy. Ďalšou možnosťou sú klasické či rohové stoly, ktoré ušetria miesto v malej miestnosti. Umiestnenie v rohu miestnosti je praktické a naviac jednoduché.

Aké sú správne rozmery písacieho
stola?


Pri výbere písacieho stola hraje dôležitú úlohu jeho výška, ktorá by mala odpovedať výške
vášho dieťaťa. Dieťa sa pri sedení u stolu nesmie hrbiť, ale tiež sa príliš nakláňať. Nezabúdajte, že dieťa stále rastie
a vyvíja sa. Tieto nesprávne návyky od detstva môžu viesť k zlému držaniu tela. Správna výška stola je naozaj základ. U rastúcich je výhoda ich nastavenia. Zvyčajne to bývav rozptylu 50 až 75 centimetrov. Na stoličke by malo dieťa voľne dosiahnuť chodidlami na podlahu, pokiaľ to tak nie je, mali by ste kúpiť podložku pod nohy, ktorá to bez problémov umožní. Predškolák sa uspokojí s omnoho menším priestorom než školák. Dieťa pred školu si vystačí k svojej tvorbe asi so 75cm, kde u školáka sa stratí dokonca aj 140 centimetrov dlhý stôl. Pri uvažovaní nad hĺbkou stola by ste nemali zabudnúť, že hoci vaše dieťa nemá momentálne žiadny počítač, za pár rokov to bude určite inak. Potom by ste mali uvažovať nad tým aký počítač na ňom bude stať, či s plochým monitorom, či s klasickou hlbokou obrazovkou.

Dobre vedieť!

U plochého monitoru si vystačíte s hĺbkou vášho stola okolo 85 centimetrov, pretože monitor by mal byť od očí vzdialený aspoň 60 centimetrov.

Odpovedajúcu výšku musí mať písací stôl, a tiež stolička. Môžete teda zvoliť vyššie uvedený rastúci nábytok, alebo vsadiť na klasiku. Dieťa by malo sedieť u stolu tak, aby paže v lakti zvierali pravý uhol. Lakeť by mala byť 2 až 3 cm pod úrovňou vrchnej plochy stola. Na prvý pohľad uvidíte, či dieťa pri práci u stolu sedí rovno, alebo je zhrbené či sa musí zdvíhať.

Aký design zvoliť?


Dôležitú úlohu hraje nielen praktickosť a účelovosť, ale tiež design. Do detskej izby obecne vyberáme skôr veselší a farebný nábytok. Veľmi pekná je kombinácia bielej a zelenej farby, ktorá pôsobí upokojujúcim a pozitívnym dojmom. Presne taký je pracovný stôl LA18 Labyrint. Materiál z ktorého je stôl vyrobený, nie je tou najpodstatnejšou vecou. Na trhu je široká ponuka materiálov z ktorých môže byť stôl vyrobený – dyha, plast alebo dokonca aj kov. Najkvalitnejším materiálom je masívne drevo, avšak je to tiež najdrahšou variantov výberu. Najviac sa na ich výrobu používa smrek, buk, dub, či breza.

Detský pracovný stôl by mal byť
dobre vybavený

Okrem priestorné pracovné dosky sú dôležité poličky, boxy a zásuvky, do ktorých je možné uložiť všetky
dôležité veci (učebnice, papiere, knižky, písacie potreby a iné predmety). Dieťa by nemalo byť u stolu stiesnené, na druhú stranu nie je potrebné kupovať príliš veľký stôl.

Zamerajte sa na bezpečnosť


Vybraný pracovný stôl musí byť maximálne bezpečný. To znamená, že jednotlivé súčasti stolu dobre držia pohromade, stôl je stabilný, pozor tiež na ostré kovové úchyty. Bezpečnosť u detského nábytku hraje veľmi dôležitú úlohu. Stôl by sa tiež nemal skladať z vysokého policového systému, ktorý by nemohol byť nejak zakotvený k stene, alebo aby dieťa nelákal k nebezpečným kúskom.

 

Ďakujem, že ste si článok prečítali až do konca. Ako ho hodnotíte?

0 z 0 názory

Článok zatiaľ nemá žiadne hodnotenia. Buďte prvý, kto ohodnotí!

Kristína Mikulová

Kristína Mikulová

Pasjonátka aranžovania interiérov, ktorá už roky študuje tajomstvá vytvárania priestorov spájajúcich štýl a funkčnosť. S nadšením sleduje najnovšie trendy, kombinuje rôzne štýly a experimentuje s farbami a materiálmi, aby vytvárala interiéry plné harmónie a inšpirácie.

Súvisiace články