V tomto článku sa dozviete:
- Ako správne vybrať farby a druhy náterov pre rôzne miestnosti?
- Kedy je potrebné staré nátery zo stien oškrabať?
- Aké nástroje sú vhodné na maľovanie stien a stropov?
- Prečo je dôležité použiť penetráciu pred nanesením náteru?
Akú farbu vybrať?
Nie je žiadnym tajomstvom, že do malých priestorv orientovaných na sever je lepšie zvoliť svetlé farby, pretože ich dokážu zosvetliť a opticky zväčšiť. Naviac, svetlé tóny, ktoré vychádzajú z bieleho základu, patria medzi aktuálne trendy. Naviac je dobré si uvedomiť, že v našej zemepisnej šírke, sa väčšinu roka svetla nedostáva a v bytoch býva skutočne temno, aj keď máte veľké okná. To je tiež dôvod, prečo škandinávskym interiérom bezkonkurenčne kráľuje biela farba. Teplé tmavé odtiene si môžu dovoliť v južných zemiach, ktoré sa tešia zo slnečných lúčov po výrazne dlhšej časti roku. Energickí ľudia sa potrebujú po príchode do bytu upokojiť, preto radšej zvolia studené farby, ako je modrá, zelená alebo hnedá. Biela, žltá a oranžová naopak dodávajú energiu. Studené tóny je vhodné zvoliť pre pracovne a spálne, teplé naopak do jedálne, kuchyne a chodieb.
Aký typ výmaľby zvoliť? Umývateľnú do kuchyne
Zatiaľ čo vo výbere odtieňov sme zvyčajne silní v kramflecích, zneistíme, keď pred plným regálom premýšľame, nad jednotlivými typmi farieb.Na výber máme od tých klasických štandardov až po umývateľné interiérové maliarske farby. Tie umývateľné by sme mali dávať do priestorov so zvýšeným použitím, ako sú obývacie miestnosti, chodby, detskémiestnosti, jedálne, kuchyne. Čo všetko je možné z takej farby zotrieť?Takmer čokoľvek, zhodujú sa odborníci. S handrou, vodou a saponátom ide dole zo steny špenát či kečup z jedálne, šmúhy od topánok z predsiene, obrázky namaľované pastelkami z detských izieb či otlačky psích labiek. Teda šmuhy, kvôli ktorým by ste pri využití klasických farieb už museli brať do ruky farbu a štetku.
Koľko farby potrebujeme?
Potrebné množstvo farby vypočítame z výmery natieraných plôch a údajov o priemernej vydatnosti (teda koľko metrovplochy, často stanovanej v intervaloch od–do, je možné vymaľovať 1 litrom konkrétnej farby), ktoré bývajú uvedené na obalu alebo technickém liste farby. Platí tu, čím hrubší povrch natieram, tým väčšie množstvo farby budem potrebovať a musím sa riadiť spodnou doporučenou hranicou vydatnosti.
Štetka alebo valček?
Budete potrebovať oboje. Na rohy miestnosti, priestory okolo vypínačov, zásuviek, kuchynských liniek sa lepšie hodí práca so štetcom, väčšie plochy stien a stropov sa vám budú lepšie maľovať válčekom. Správny typ válčeka závisí na druhu farby a hrubosti maľovaných stien. Napríklad u jednotlivých náterových hmôt od nejakej značky vždy doporučujeme konkrétny typ válčeka, ktorý máme overený a otestovaný a s ktorým dosiahneme veľmi kvalitného povrchu.
Dôkladné zakrytie ušetrí prácu
Veľmi starostlivo sa venujte zakrytiu podláh vlnitou lepenkou, nábytku zakrývacou fóliou, vypínače, lišty, zárubne a okenné rámy zase starostlivo oblepte maskovacou páskou. Pokiaľ toto zanedbáte, môže upratovanie trvať mnohonásobnedlhšie, zvlášť umývateľné farby dajú poriadne zabrať. Pokiaľ už nám farba znečistí nezakrytý povrch, je potrebné juzotrieť čo najrýchlejšie. Dôkladná príprava je zvlášť dôležitá pri používaní kvalitnejších disperzných farieb a penetrácií.
Dobre vedieť!
Najmä penetrácia totiž po zaschnutie nejde odstrániť a na povrchu skiel a dlažby môže zanechávať škvrny. Pri upratovaní po maľovanípridávajte do vody ocot, nezostanú vám na umytých plochách šmuhy.
Kedy škrabať?
Potrebnosť škrabania overíme jednoduchým spôsobom. Postačí nám k tomu valček, ktorý namočíme a prejdeme s ním niekoľkokrát po stene. Pokiaľ sa náter na valček nalepí, jednoznačne musíme staré maľby oškrabať.
K čomu je penetrácia?
Použitie penetrácie je dôležité pri prvom maľovaní a pri náteru vyspravovaných povrchov po štukovaní, opravách, tmeleniu. Ďalejna plochy, ktoré boli zbavené starých malieb oškrabaním a starší sprašujúce nátery. Táto látka totiž viezjednotiť savosť podkladov, spevní rôznorodé povrchy, zároveň zvyšuje prilnavost ďalších náterov a farba bude lepšie kryť. Univerzálnu penetráciu používame na nové povrchy, u problematických povrchov je nutné použiť penetráciuhĺbkovú. Ďalej máme ešte fungicídnu penetráciu, ktorú použijeme u povrchov, kde sa vyskytuje plíseň.
Ako sa vysporiadať s nerovnosťou
K oprave nerovností a vyplnení dier sa používa práškový tmel, vnútorná stierka či akrylátový tmel. Ten je ostatne vhodný aj k opravám prasklín v omietkach na stenách u okien a dverí alebo spár medzi sádrokartonovými doskami a minerálnou omietkou.
Ako postupovať?
Farbu máte vybranú, spáry vyspravené, všetko dôkladne zakryté – môžete začať. Profesionálovia začínajú stropom, potom pokračujú na stenách, pričom postupujú po smeru hodinových ručičiek z rohu. Najskôr natrieme detaily štetcom a následne válčekom plochy. V prípade rôznych odtieňov napojovaných v rohu miestnosti alebo stropu je nutné pokračovať s iným odtieňom až po zaschnutie susedného odtieňa. Náter sa aplikuje spravidla v dvoch vrstvách, na podklady podobného odtieňa môže postačovať aj jeden náter. Ďalšiu vrstvu nanášame po zaschnutí náteru, čo je individuálne podľadruhu náterových hmôt.