V tomto článku sa dozviete:
- Ako správne umiestniť knižnicu, aby nepoškodzovala knihy a ladila s priestorom?
- Aké typy regálov alebo vitrín sú vhodné na uskladnenie kníh a iných predmetov?
- Prečo je osvetlenie a útulnosť dôležitou súčasťou domácej knižnice?
- Aké materiály a dekoratívne prvky môžu prispieť k funkčnosti a estetike knižnice?
Vitríny: designové solitéry s praktickým úložným priestorom. Myslíte si, že vitrína je vlastne zbytočná sklenená skriňa? Zdá sa vám, že ide v súčasnej dobe skôr o prežitok než užitočné vybavenie interiéru? Mýlite sa, vitríny sa znovu objavujú na scéne.
Solitéry majú svoje klady
Súčasné trendy v interiérovom designu uprednostňujú predovšetkým voľnosť, kreativitu a osobitosť. A práve v tom sú sklenené skrinky skvelými pomocníkmi. Je jedno, či si ich vyberiete z rovnakej designovej zostavy alebo popustíte pri zariaďovaní bytu či domu uzdu svojej fantázie a skombinujete rôzne typy. Ich výhody ocenia zvlášť mladí ľudia, ktorí predpokladajú, že sa po čase presťahujú do väčšieho bytu a jednotlivé kusy z obývačky potom využijú napríklad aj v
spálni alebo predsieni.
Sklo predmety chráni, ale neschováva
Pod pojmom vitrína si asi väčšina z vás predstaví skriňu, ktorá je aspoň čiastočne sklenená. Zatiaľ čo skôr slúžila predovšetkým pre prezentáciu drahého porcelánu či brúseného skla, moderný používateľ ju potrebuje skôr k uloženiu rôznych použitých predmetov, ktoré chce mať stále po ruke, ale zároveň je nutné ich chrániť pred prachom. Ich výhody ocenia predovšetkým mladí ľudia, ktorí predpokladajú, že sa po čase presťahujú do väčšieho bytu a jednotlivé kusy z obývačky potom využijú napríklad aj v spálni alebo predsieni. Mali by to byť však veci, ktoré vhodne dotvoria atmosféru v danej miestnosti. Tu naviac je možné umocniť ešte vhodným osvetlením vnútro vitríny. Ideálne sú napríklad bodové svetlá alebo LED pásky.
Tipy na praktické využitie
Napríklad vo väčšej
kuchyni či jedálni môžete do vitríny umiestniť nielen taniere či poháre, ale tiež karafy s likérmi, súpravy obsahujúce ingrediencie k ochuteniu jedál či textílie, ako sú prestieranie či obrusy. Do obývačky sa hodia napríklad zaujímavé artefakty z dobrodružných ciest alebo knihy, nech už ide o beletrii či rôzne atlasy, encyklopédie a slovníky. V spálni môžete uložiť do vitríny náhradné povlečenie alebo lôžkoviny. Vitríny sa jednoducho môžu stať atraktívnym doplnkom každého interiéru, bez ohľadu na to, k akému inklinuje štýlu, nech už ide o stredomorský, rustikálny alebo napríklad moderný. Naviac majú aj praktickú úlohu – poslúžia ako ďalší úložný priestor.
Potom, čo si viete predstaviť, kde bude vaša knižnica, je na čase venovať pozornosť skladovaniu kníh. Poloprevádzkové regály alebo vstavané prvky sú tradičnou voľbou. Avšak, v týchto dňoch, sú majitelia domov stále viac kreatívni. Vyhľadajte inšpiráciu návrhu vhodných alternatív, ktoré budú fungovať vo vašom jedinečnom priestore. Správne osvetlenie je kľúčovým prvkom v každej miestnosti v dome a je zvlášť dôležité v knižnici. Nikto nemá rád boj so svetlom, aby rozprával slova. Poskytnutie správneho osvetlenia a správneho typu svetla, je potrebné, aby miestnosť fungovala tak ako chcete.
Urobte si útulnú miestnosť
Poslednou súčasťou akejkoľvek domácej knižnice je útulnosť. Aj keď to nie je oficiálny princíp interiérového designu, v našich mysliach je to úplne nezvyčajné. Koniec koncov, tento priestor je srdcom domova. Váš konečný výrobok musí byť miesto, kde by ste si radi sadli s dobrou knihou. V tomto prípade je použitie textílií skvelou voľbou pre dosiahnutie vysokej úrovni komfortu v miestnosti. Môžete napríklad rozdeliť priestor pomocou pekného, plyšového koberca. Potom pridajte niekoľko vankúšov na každú stoličku alebo pohovku. Nakoniec zvlášť pridané mäkké prikrývky, aby ste si udržali teplo v chladnejších teplotách.
Najdôležitejšie je, aby knižnica bola v súlade s celkovým zariadením miestnosti. Nemala by zbytočne vyčnievať, ani byť zabudnutá. Predovšetkým však musí byť v rovnakom štýle ako ostatné vybavenie. Vďaka súčasnej bohatej ponuke nie je problém si takú knižnicu vybrať. Výrobcovia totiž ponúkajú designové a tradičné sklenené vitríny, ktoré do vášho interiéru jednoducho zapadnú.
Dobre vedieť!
Najdôležitejšie je umiestnenie knižnice – v žiadnom prípade ju nestavte proti oknu.
Najdôležitejšie je umiestnenie knižnice – v žiadnom prípade ju nestavte proti oknu. Slnečné lúče by obalom kníh rozhodne neurobili dobre. Obaly by mohli rýchlo vyblednúť a u tých menej kvalitných by ste za pár mesiacov ani nemuseli poznať, o ktoré knihy vlastne ide. Vhodné miesto je tam, kde je sucho, chladnejšie a tieň. Nemalo by sa tam ani príliš prášiť. Veľmi obľúbené sú aj priestorné
police a poličky na stenu – to je skrátka klasika. Ich vhodné umiestnenie môže z jednoduchého prvku jednoducho urobiť dominantný dekor. U takých knižníc platí jedno zásadné pravidlo – čím ťažšia kniha, tým nižšie ju dávajte.
Ahoj, podeľ sa o svoju inšpiráciu s ostatnými