Ako sa starať o nábytok z eko kože
  • News&Inspirations

aktualizované

Ako sa starať o nábytok z eko kože

Nábytok potiahnutý ekologickou kožou je veľmi populárny, pretože tento materiál je zárukou vkusnej, nadčasovej estetiky a jednoduchého udržania v čistote. Naviac ekologická koža ako vzhľadom k svojim vlastnostiam, tak aj vzhľadom pripomína prírodnú kožu, a je zároveň omnoho lacnejší. Nábytok v ekologickej koži vyzerá elegantne, preto ho tiež vyberáme a tvoríme kompozície obývacích miestností, spálni a kancelárií. Vzhľadom k tomu, že počas každodenného používania je nábytok vystavený zničením, preto je potrebné mu zaistiť vhodnú ochranu, vďaka čomu nám bude slúžiť krásnou estetikou dlhé roky. V súvislosti so zložením umelej kože je potrebné ju udržovať iným spôsobom než prírodnú. Preto je potrebné, aby ste sa riadili niekoľkými užitočnými radami, ktoré Vám pomôžu udržať nábytok z ekologickej kože v ideálnom stave po dlhý čas.

V tomto texte sa dočítate:

  • Ako správne čistiť ekologickú kožu?
  • Čomu sa treba vyhnúť pri starostlivosti o eko kožu?
  • Aké sú výhody a nevýhody ekologickej kože?
  • Na čo dávať pozor pri používaní čistiacich prostriedkov?

Ako sa správne starať o ekologickú kožu?

Aby povrch nábytku z ekologické kože bol krásny, musíme pamätať na systematické odstraňovanie všetkých znečistení, pretože po dlhšej dobe môžu spôsobiť odfarbenie kože alebo znemožniť ich odstránenie. Zaujímavé je, že najjednoduchším, lacným a veľmi efektívnym spôsobom údržby je pretieranie materiálov vodou s mydlom. Do menšej nádoby stačí naliať teplú vodu a pridať trochu prírodného mydla alebo dobrého kvalitného prostriedku na mytie riadu. Celok premiešať a naniesť na mäkkú hubku alebo handru, ďalej jemne potierať materiál pre odstránenie znečistenia. V prípade veľmi ťažkej škvrny, stačí naliať na špinavé miesto trochu prostriedku na mytie riadu/mydla a jemne otrieť drsnou časťou hubky. Po zakončení utrieť nábytok suchou handrou alebo papierovou vreckovkou. K čisteniu ekologickej kože nepoužívajte tvrdé kefky alebo drsné handry a hubky.

Vyhýbajte sa silných chemických prostriedkom!

Pamätajte, že čím kvalitnejšia kože, tým bude odolnejšia voči chemickým prostriedkom alebo oderu. Dobre je najprv skúsiť odstrániť znečistenie jemnejším spôsobom, a až potom siahnuť po detergentov. Nevoskujte umelú kožu, pretože toto môže viesť k tuhosti, a dokonca aj prasknutiu materiálov. Dôležitá je predovšetkým systematickosť pokiaľ ide o starostlivosť materiálu na nábytku.

Eko koža má solídnu pevnosť a odolnosť proti oderu a na rozdiel od prírodnej kože môže mať tiež prakticky akúkoľvek farbu. Jej životnosť je síce o niečo kratšia, ale na druhú stranu sa predáva omnoho lacnejšie. Dá sa prešiť aj na bežnom šijacom stroji a je vhodná všade tam, kde prebývajú ľudia postihnutí alergiami. Nevýhodu má v tom, že kvôli svojej priepustnosti je náchylnejšia na styk s tekutinami, ktoré môžu na nábytku spôsobiť nevratné škody. Vlastnosťou umelej usne, ako sa tiež inak nazýva, najviac využívajú výrobcovia moderného nábytku, a to predovšetkým pri čalúnení sedačiek, kresiel, stoličiek, obľúbených sedacích vankúšov a niekedy aj postelí. Základné pravidlo byť pri čistení úspešný je zasiahnuť včas – čo najskôr po zistení akútneho znečistenia. Pokiaľ potrebujeme vyčistiť menšie škvrny, postačí už spomínaný slabší roztok mydla alebo pracieho prášku, v žiadnom prípade ale neberte do ruky reznú kefu, pretože by ste si mohli do sedačky vydrieť nepeknú dieru. Taký pokus o odstránenie fľaku napríklad po červenom víne môže ľahko skončiť nenávratným zničením nábytku.

Dobre vedieť!

Pokiaľ siahnete po nejakom čističi na eko kožu, prečítajte si najskôr pozorne návod k jeho použitiu a pre istotu ho najskôr vyskúšajte na mieste, ktoré nie je na prvý pohľad vidieť.

Sedačky z eko kože sú krásne, elegantné a minimálne o polovicu lacnejšie než sedačky z pravej kože. Je na prvý pohľad k nerozoznaniu od pravej kože. Svojimi vlastnosťami sa od nej ale odlišuje. Je priedušná – v lete teda na pohovke z eko kože nebudete mať nepríjemný lepivý pocit. Rovnako ako klasická koža je eko koža pomerne pevná, do značnej miery odolná proti oderu a dá sa nafarbiť takmer na akýkoľvek odtieň. Výhodou je tiež široká ponuka farieb – eko kožu totiž môžete nafarbiť na akýkoľvek odtieň – a variabilita pri spracovaní. Jednoducho sa dá prešiť na šijacom stroji a tak nie je problém si zaobstarať efektne prepracované modely s nízkym sedom, rohové zostavy alebo elegantné kresla a taburety. Sedačky vyrobené z kože alebo eko kože si zamilujete!

Ďakujem, že ste si článok prečítali až do konca. Ako ho hodnotíte?

0 z 0 názory

Článok zatiaľ nemá žiadne hodnotenia. Buďte prvý, kto ohodnotí!

Kristína Mikulová

Kristína Mikulová

Pasjonátka aranžovania interiérov, ktorá už roky študuje tajomstvá vytvárania priestorov spájajúcich štýl a funkčnosť. S nadšením sleduje najnovšie trendy, kombinuje rôzne štýly a experimentuje s farbami a materiálmi, aby vytvárala interiéry plné harmónie a inšpirácie.

Súvisiace články