• News&Trends

aktualizované

Ako jednoducho zosvetliť interiér

Ako môžete jednoducho zosvetliť interiér? Takmer v každom byte alebo dome sa nájde miestnosť, kam ide málo svetla a slnka a ktorá pôsobí príliš tmavým dojmom. Je dobré to brať do úvahy už pri zariaďovaní, ale pokiaľ ste túto možnosť nemali alebo ste vybavovanie miestnosti nemohli ovplyvniť, nezúfajte. Prezradíme vám pár možností, vďaka ktorým bude interiér pôsobiť svetlejším a vzdušnejším dojmom.

V tomto článku sa dozviete:

  • Ako pracujte s farbami?
  • Ako natrite drevené stropy a trámy?
  • Ako pripravte svetlú cestu?

Pracujte s farbami

Veľmi významnou úlohu v tmavých miestnostiach zohrávajú farby. Nielen tie na stenách, ale aj na nábytku, čalúnení a doplnkoch. Ak potrebujeme zosvetliť miestnosť, zvoľte svetlé a jasné odtiene. Určite pre vás nie je žiadnou novinkou, že tmavé farby svetlo pohlcujú, takže pokiaľ nemáte doma denného svetla na rozdávanie, na tmavé odtiene zabudnite. Vašimi favoritkami sa musí stať biela, svetlo modrá, zelenkavá mentolová a krémová. Tieto farby priestor krásne prevzdušnia a presvetlia.
Nemusíte sa ale brániť ani veselším a živším odtieňom, ako je jablková, malinová, limetková, citrónová či farba šťavnatého pomaranča. Ale pozor! Pracujte s nimi opatrne a s mierou, nepokrývajte nimi veľké plochy. Namiesto limetkovej steny vám budú v tejto farbe stačiť len napríklad vankúše. Alebo k bielym stoličkám pridajte jednu dve vo výrazných farbách či k sedačke v neutrálnom odtieni si kúpte farebne nápadnejšie kreslo.

Natrite drevené stropy a trámy

V starých domoch sú často priznané stropné trámy a býva tam niekedy strop obložený drevom. Ak je to váš problém, tak celý strop natrite na bielo. Biely strop zásadným spôsobom miestnosť presvetli.

Kúpte si lesklý nábytok

Čo sa týka nábytku a zariadenia, zvoľte hladké lesklé plochy, ideálne lakovaný lesklý povrch. Ten totiž dobre odráža svetlo. Vyhnite sa veľkým a priestranným kusom nábytku. Lepšie sú menšie kusy nábytku, ako sú konferenčné či odkladacie stolíky z transparentného plastu či skla. Keď potrebujete úložné priestory, tak si kúpte skriňu so zrkadlovými alebo aspoň sklenenými dverami. V ostatných prípadoch uprednostňujte otvorené police.

Zložte závesy a kvetiny

Nezabudnite odstrániť všetky zdanlivo banálne prekážky, ktoré prekážajú dostatočnému prenikaniu svetla dovnútra. To platí predovšetkým pre ťažké závesy, husto tkané, hrubé záclony, ale aj veľké, rozrastené izbové rastliny, predovšetkým tie, ktoré máte na okenných parapetoch alebo hneď u okna v interiéri. Keď potrebujete úložné priestory, tak si kúpte skriňu so zrkadlovými alebo aspoň sklenenými dvermi. V ostatných prípadoch uprednostňujte otvorené police.
 

Pripravte svetlú cestu

Je jasné, že počet okien v miestnosti a ich veľkosť má zásadný vplyv množstvo denného svetla v miestnosti. Takže pokiaľ máte možnosť malé okná vymeniť za väčšie, urobte to. Nemusí ísť len o rozšírenie, ale úzke okno môžete aspoň predĺžiť až k podlahe. Pokiaľ bývate pod strechou, môžete zapremýšľať tiež o svetlicu alebo svetlovodoch. A v neposlednom rade interiér presvetlí čiastočné či úplné zrušenie niektorej priečky. Je možné ju tiež nahradiť sklenenou stenou alebo posuvnými dverami.
 

Farby z pastelovej palety

To je samozrejme iba začiatok. Veľkých zmien môžeme docieliť v tomto prípade farbami. Vhodnou voľbou farieb môžeme vytvoriť ilúziu väčšej a svetlejšej miestnosti. Je potrebné rešpektovať funkciu rôznych farieb v priestore – tmavé farby všeobecne svetlo pohlcujú a miestnosti opticky zmenšujú. Do malých tmavých bytov sú naopak ideálne pastelové farby, prípadne žiarivá biela, ktorá súčasne poskytne veľký priestor pri uplatnení farebných doplnkov.
 
Dôležité je použitie farieb na jednotlivých plochách – podlaha je symbol zeme, mala by vo nás preto vyvolávať pocit stability – vhodná teda určite nie je modrá alebo červená farba, a to ani v pastelových tónoch. Volíme skôr zemité a prírodné farby, a mali by byť v tmavších odtieňoch, než sú steny a strop, nie však veľmi tmavé. Môžeme tiež zvoliť podlahovinu v neutrálnej farbe – napríklad dreva, a plochu potom rozčleniť a oživiť menšími koberčekmi či rohožami. Prípadne volíme podlahovinu v jasných, ale nie príliš sýtych farbách – tu ale pozor na červenú a modrú, tie vzbudzujú na podlahe pocit nestability.

Žltá farba je dobrá a povzbudzuje

Pri výberu farieb na stenách by sme mali rešpektovať aj ich pôsobenie na ľudský organizmus. Zásadnou farbou pre tmavý byt je žltá, ktorá priestor oživí a preteplí, avšak nie v sýtych tónoch, tie môžu vyvolávať nepokoj. Žltá podporuje chuť k jedlu, povzbudzuje tvorivú činnosť, myslenie a pamäť, posilňuje psychiku. Veľmi vhodné je teda jej použitie v kuchyni, pracovni, detskej miestnosti či obývačke, tmavé a úzke chodby opticky zväčší a rozsvieti. Dobre sa kombinuje s doplnkami ladenými domodra a dozelena. Podobné účinky má aj oranžová farba. Naopak modré či ružové tóny uvoľňujú a upokojujú, vyvolávajú pocit diaľky, voľnosti, mora alebo neba, ružová naviac podporuje dobrú náladu a vyvoláva pocit čistoty. Tieto farby preto použijeme s výhodou v spálni, v kúpeľni či v ďalších priestoroch určených k relaxácii. Žltá farba dodá celému interiéru značnú pohodu a veselú atmosféru, ktorá by nemala žiadnemu interiéru chýbať!

Ďakujem, že ste si článok prečítali až do konca. Ako ho hodnotíte?

0 z 0 názory

Článok zatiaľ nemá žiadne hodnotenia. Buďte prvý, kto ohodnotí!

Kristína Mikulová

Kristína Mikulová

Pasjonátka aranžovania interiérov, ktorá už roky študuje tajomstvá vytvárania priestorov spájajúcich štýl a funkčnosť. S nadšením sleduje najnovšie trendy, kombinuje rôzne štýly a experimentuje s farbami a materiálmi, aby vytvárala interiéry plné harmónie a inšpirácie.

Súvisiace články