• News&Trends

aktualizované

Je lepšie lepenie alebo plavajúca podlaha?

Pokladáme podlahu. Je lepšie lepenie alebo plavajúca podlaha? Pri výberu podlahovej krytiny môžete naraziť na otázku, či budete lepiť podlahu tzv. na pevno alebo zvolíte plavajúci spôsob pokládky. Aký je medzi nimi rozdiel a do akých podmienok sú vhodné

V tomto článku sa dozviete: 

  • Je lepšie lepenie alebo plavajúca podlaha?

O tom, či zvoliť plavajúcu či pevnú variantu pokládky rozhoduje mnoho faktorov. Rozhoduje napríklad zvuková izolácia alebo prítomnosť vlhkosti v miestnosti, a potom tiež na konštrukcie a materiál podlahovej krytiny. Napríklad u lepenej dlažby je spôsob pokládky dopredu daný.

Konštrukcie plavajúcej podlahy sú dnes najčastejšie vybavené mechanickým zámkovým spojom, o ktorom sa intenzívnejšie začalo hovoriť práve s príchodom laminátových podláh. U drevených podláh sa v niektorých prípadoch tiež hovorí o systéme pero a drážka.

Niektoré konštrukcie so zámkovým spojom sa dajú bez problémov prilepiť k podkladu aj celoplošne. Napríklad u trojvrstvových drevených podláh, kde je možné zvoliť spôsob pokládky, je dnes stále častejšie používané celoplošné prilepenie. Drevená podlaha potom pôsobí pevnejším dojmom pri chôdzi, čo jej dodá na exkluzivite.

Výhody plávajúcej podlahy

Najčastejšie sa s plávajúcim spôsobom pokládky stretávame u laminátových, drevených a vinylových podláh. Podlahové diely vybavené zámkovým spojom sa do seba jednoducho zacvaknú.Pri poškodení krytiny ju nie je problém rozobrať a vymeniť zničenú časť. V kombinácií s podlahovým topením, a to najmä z dôvodov, keď je potrebné previesť opravu topenia, nie je problém podklad rozobrať, závadu odstrániť a následne podlahu opäť zostaviť, bez toho aby vznikli ďalšie škody.

Pri pokládke nedochádza k narušeniu podkladu, preto ak sa rozhodneme pre výmenu podlahy, podklad sa nemusí renovovať. Napríklad pri nutnosti navýšenie podlahy, napríklad do úrovne vo vedľajšej miestnosti,vystačíte si s podložkami z hobry, ktoré je možné užiť až do hrúbky 8 mm. Výsledok je dokonalý, výrazne lacnejší a rýchlejší než pri použití podlahovej stierky.

Ako na plavajúcu podlahu?

Podcenenie správneho technologického postupu sa nemusí vyplatiť. Môže sa zdať nepodstatná, ale pri vynechania protihlukové podložky, vás bude v budúcnosti prevádzať hluk pri každom kroku. Nemenej dôležitá je parotesná fólia, ktorá bráni prienikom zvyškovejvlhkosti z podkladu do krytiny. Vo vlhkých priestoroch je pred pokládkou dôležité dokonalo utesniť priestor u stien, kade môže pod krytinu stekať zrážajúca sa pára a vznikať pleseň.

Plavajúcim spôsobom je možné v ploche bez prerušenia dilatačnou spárou zvyčajne položiť menšiu plochu než v prípade celoplošného lepenia(u väčšiny typov a značiek krytín).Možnosť plávajúcej pokladky v kuse býva zvyčajne limitovaná plochou okolo 100 m2.

Kedy je lepšia lepené?

Dobre vedieť!

Celoplošné lepenie podlahy je vhodnejšie v priestoroch so zvýšeným výskytom vlhkosti, pretože zabraňuje riziku vzniku plesní pod krytinou. Naviac niektoré typy krytín majú pri pokladke napevno menšiu tendenciu k rozťažnosti.

Z hľadiska spojenia krytiny s podkladom odpadá problém s kročejovým hlukom, preto nie je potrebné riešiť protihlukovú podložku. Môže sa však stáť, že sa pri chôdzi či hluk od padajúcich predmetov bude pri nesprávnom odhlučnení prenášať ďalej do konštrukcie stavby. Preto je veľmi dôležitá kvalitná zvuková izolácia podláh/stropov aj okolitých stien v objektu. Ak je toto splnené, potom je možné bez sporovkonštatovať, že pevne prilepená krytina je menej hlučná než pri inštalácií plávajúcim spôsobom.

Za nevýhodu celoplošného lepenia je možné označiť časovú a finančnú náročnosť. V rozpočte sa výrazne premieta cena lepidla. Kladené sú aj vyššie nároky na kvalitu a čistotu podkladového materiálu.Pri poškodení podlahového topenia dochádza k zničeniu podlahové krytiny. Ak je po rokoch potrebná výmena prilepenej podlahy, musí sa na novo upraviť a podklad.Naopak z dôvodu lepšej tepelnej vodivosti je ale lepená podlaha vhodnejšia, pretože u plávajúcej varianty, ktorá pokládku na podlahové topenie rozhodne nevylučuje, dokonalý prenos narušujú podložky a vzduchové kapsy.Pre drevenú podlahu nie je tento spôsob výhodný najmä preto, že drevo neustále pracuje, a mohlo by sa z takého podkladu (napríklad anhydritového) pokojne a odtrhnúť. Prilepená podlaha je pocitovo pevnejšia pri chôdzi.Ďalej napríklad pri pokladke krytiny na schody (u schodníc) je lepenie podmienkou.

Zásady, pre všetky podlahy

Pred pokládkou lepením aj plavajúcim spôsobom musí byť podklad dôkladne očistený, staré krytiny mimo iné aj z hygienických dôvodov odstránený. Zvlášť pred lepením je nutné, aby bol podklad zbavený zvyškov starých krytín, a to vrátane filcov po strhnutí kobercov či PVC, lepidiel a iných nečistôt (napríklad zvyškov farieb, penetrácií a podobne). Lepidlo by inak nemuselo správne priľnúť k podkladu. Hodnota nutné rovinnosti pre pokladku je stanovený výrobcom krytiny. Protihlukové podložky používané u plávajúceho spôsobu pokladky by nemali slúžiť k vyrovnávaniu podkladu, napriek tomu v niektorých prípadoch pomáhajú skryť drobné nerovnosti. Podklad musí byť u oboch typov inštalácie správne vysušený tak, aby hodnoty zvyškovej vlhkosti splňovali kritéria, ktoré uvádzajú výrobcovia v technických listoch ku krytine.

Ďakujem, že ste si článok prečítali až do konca. Ako ho hodnotíte?

5 z 3 názory

Článok zatiaľ nemá žiadne hodnotenia. Buďte prvý, kto ohodnotí!

Kristína Mikulová

Kristína Mikulová

Pasjonátka aranžovania interiérov, ktorá už roky študuje tajomstvá vytvárania priestorov spájajúcich štýl a funkčnosť. S nadšením sleduje najnovšie trendy, kombinuje rôzne štýly a experimentuje s farbami a materiálmi, aby vytvárala interiéry plné harmónie a inšpirácie.

Súvisiace články