V tomto článku sa dozviete:
- Kuchynskú linku možno zrenovovať výmenou dvierok bez búrania.
- Akryláty a fólie sú odolné, ľahko sa udržiavajú a majú rôzne dekory.
- Sendvičové dosky umožňujú ľahkú zmenu vzhľadu stien.
- Správne rozmiestnenie zón a priestor sú kľúčové pri plánovaní kuchyne.
Akryláty sú nielen odolné, ale aj pekné
Medzi najkvalitnejšie povrchy, vhodné pre renováciu kuchynských dvierok, patria akryláty. Ide o plošnú drevovláknitú (MDF) alebo drevotrieskovú (DTD) dosku, na ktorých prednej stranu je nalisovaná vrstva akrylátu silná 1,4 mm. Vzhľadom k tomu, že ide o zdravotne nezávadný materiál, nemusíte sa báť ho použiť ani v kuchyni. Naopak. Práve pri použití kuchynskom prostredí oceníte jeho odolnosť ako proti vlhkosti, tak vysokým teplotám. K tomu prispieva lepenie hrán dvierok technológií PUR.
Pri lepení hrán akrylátových dvierok je potrebné omnoho menej lepidla než pri iných spôsoboch lepenia. Vzniklá spára medzi hranou a čelnou plochou dvierok je tak takmer neviditeľná, vďaka čomu sa nezanáša nečistotami a bráni prieniku vlhkosti do vnútra dvierok. PUR lepidla majú naviac po stvrdnutí vysokú tepelnú odolnosť až do 100 °C, takže pri pôsobení vysokých teplôt z kuchynských spotrebičov nedochádza k odlepovaniu hrán bežnému u menej kvalitných typov lepenia.
Lesk opravíte, ale mať ich bez otlačkov
U väčšiny lesklých akrylátových dvierok vďaka hlbokej farebnosti ich povrchov nedôjde pri poškrabaní (napríklad nožom) k narušeniu štruktúry povrchu ani k zmene farebnosti. Pokiaľ predsa len objavíte nejaké škrabnutie, jednoducho ho opravíte pomocou tzv. opravnej sady, ktorá poškodenému miestu navráti jeho lesk. Praktickejšie sú však akrylátové dvierka v matnom prevedení, ktoré sú vďaka špeciálnej povrchovej úprave odolné proti zachytávaniu nevzhľadných otlačkov prstov.
Obľúbeným doplnkom je fólia
Ďalšou možnosťou, ako zrenovovať
kuchynskú linku sú dvierka potiahnuté fóliou. Tie dokonale obopínajú dvierka zo strany aj zo všetkých štyroch bočných strán. Vďaka tomu vzniká iba jeden spoj na vnútornej strane. Vonkajšia hrana dvierok je tak celkom chránená pred prenikaním vlhkosti a zanášaním nečistôt, čo v namáhanom prostredí kuchyne značne uľahčuje údržbu dvierok. Výhodami sú cenová dostupnosť, jednoduchá údržba, odolnosť proti vlhkosti a veľký výber rôznych dekorov. Okrem matných a lesklých dekorov či bežných farebných odtieňov sú k dostatiu tiež vydarené imitácie prírodných a umelých materiálov od verných napodobenín betónu či hliníku cez elegantné bronzy až po drevodekóry, ktoré verne napodobňujú drevo, a to vrátane plastickej štruktúry drevných vlákien či typickej patiny opotrebovaného dreva.
Čo je možné dať medzi kuchynskú linku?
Zmeniť výsledný vzhľad kuchyne môžete tiež pomocou novinky, ide o ľahkú sendvičovú dosku, ktorá je vďaka svojej vysokej pevnosti dobrou voľbou v prípade, že túžite po dekoratívnom obklade steny, a to nielen tej v kuchyni. K dostatiu je aj vo veľkých rozmeroch (cez tri metre). Vďaka svojej nízkej hmotnosti a možnosti jednoduchého tvarového opracovania pritom umožňuje veľmi jednoduchú manipuláciu a montáž. Výhodou toho obkladu naviac je, že si môžete jeho vzhľad prispôsobiť presne podľa svojich predstáv. Keď sa vám napríklad páčia prírodné surové materiály, ako sú betón, plech či tehly, nemusíte sa trápiť s ich obtiažnou údržbou, ale môžete si kúpiť ich vernú kópiu z tohto jednoducho umývateľného materiálu. Ľubovoľné motívy si môžete vybrať alebo stiahnuť do svojho archívu.
Len vy najlepšie viete, aké spotrebiče už máte a aké budete kupovať, a tomu sa potom celý návrh musí plne prispôsobiť. Začneme výškou pracovnej plochy. Teoreticky by ste mali vychádzať z výšky svojej postavy, aby sa vám na linke dobre pracovalo.
Dobre vedieť!
Ak plánujete kuchyňu do U alebo všeobecne budete mať skrinky naproti sebe, minimálny priestor medzi nimi by mal byť 120 cm, aby ste tu prešli a mohli skrinky pohodlne otvárať. Je ale lepšie počítať so vzdialenosťou 140 cm – to sa sem potom vojdete aj dvaja bez toho, aby ste do seba narážali. Keď vezmete do úvahy, že štandardná šírka kuchynských skriniek je 60 cm, kuchyňa vám na šírku zaberie 260 cm.
Bohatý je tiež výber typových malých a veľkých kuchynských blokov. Všeobecne pritom platí, že v linke na seba majú plynule nadväzovať miesto pre ukladanie zásob a riadu, umývacie, prípravné a nakoniec varné centrum. Zabudované v sebe pritom môže mať elektrické zásuvky, odsávanie i osvetlenie. Na kuchynskú linku by ste doma mali mať dostatok priestoru. Zabudnite, že peknú a predovšetkým funkčnú kuchyňu zostavíte na šiestich metroch štvorcových. Ideálna je kuchynská linka, ktorá má dĺžku aspoň 4 metre. Môžete zvoliť rohovú kuchyňu alebo
kuchyňu, ktorá má dve rovnobežné linky naproti sebe či ostrovček. Medzi varnou doskou a drezom by mala byť plocha o šírke aspoň 80 cm. Na drez by potom mala nadväzovať chladnička a na varnú dosku a trúbu zase odkladné plochy pre servírovanie jedla.
Ahoj, podeľ sa o svoju inšpiráciu s ostatnými