V tomto článku sa dozviete:
- Podklad je potrebné odmastiť
- Drevený povrch nezabudnite zbrúsiť
- Plochy určené k renovácií si premerajte
- Pripravte si všetko potrebné
Podklad je potrebné odmastiť
Plochu, na ktorú chcete nalepiť tapetu, najskôr dôkladne umyte, odmastite a vysušte. Nie je nutné na to použiť nejaký agresívny chemický prípravok. Keď nemáte po ruke špeciálny odmasťovač, stačí handru len jednoducho namočiť v alkohole.
Drevený povrch nezabudnite zbrúsiť
Pokiaľ sa chystáte vylepšiť drevený nábytok, môže sa stať, že jeho povrch má nepravidelnú štruktúru. Prebrúste ho preto jemným šmirgľovým papierom. Potom ho znovu dôkladne vyčistite a vysušte.
Plochy určené k renovácií si premerajte
Pri lepení nestrieľajte od boku. Určite by vás rozladilo, keby ste si nalepili väčšiu časť tapety a potom by ste zistili, že jej pár centimetrov chýba. Preto sa riaďte zásadou: Dvakrát meraj, raz strihaj. Aj v tomto prípade sa vám to vyplatí. Ušetríte si tým nielen zbytočnú prácu, ale aj peniaze za ďalšie metre tapety, ktorú by ste museli dokúpiť.
Pripravte si všetko potrebné
Polepovanie väčších plôch sa neobíde bez špeciálneho odlamovacieho alebo aspoň poriadne ostrého noža, rovné dosky na vyhladzovanie nalepených častí a ihly. Namiesto vyhladzovacej dosky je možné použiť aj zmeták, z ktorého odmontujete tyč. S touto improvizovanou pomôckou pracujú napríklad tapetári.
Sledujte vzor
Samozrejme je najjednoduchšie tapetovať jednofarebnou tapetou. Na druhú stranu ďaleko lepšie vyzerá zrenovovaný nábytok s nejakým zaujímavým dekorom. V tom prípade tapetu dopredu prehliadnite, či daný motív nemá nejaké vizuálne nedostatky. Bola by škoda, aby vyšli práve na také miesto, ktoré bude najviac na očiach. Dôležité tiež je, aby nalepený dekor na sebe správne nadväzoval.
Načnite tapetu
Tapetu rozložte na rovnej ploche lepiacou plochou hore a odlepte 20 až 30 centimetrov ochranné fólie. Keď chcete oblepiť vertikálnu plochu, ako skriňu, knižnicu alebo dvere, začnite lepiť zhora. Budete pri tom asi potrebovať pomocníka, ktorý vám pomôže vyrovnávať tu časť tapety, ktorú ste ešte nenalepili.
Povrch pomaly vyhlaďte
Nalepovanie a vyhladzovanie by malo prebiehať priebežne a hlavne pomaly. Prudký ťah samolepkou ju totiž môže zdeformovať. Vyhladzovacia doska by nemala príliš tlačiť na plochu. Pohyb by mal byť pomalý a súvislý. Málokto sa vyvaruje toho, aby sa miestami neurobili pod tapetou bublinky. Vzduch z nich opatrne vypichnite tenkou ihlou. Keď je tapeta lesklá alebo má výraznejší vzor, môžete dierku po ihle pretrieť bezfarebným lakom na nechty.
Kúzla s farbami
Nechce sa vám do veľkých úprav alebo drahých nákupov? Potom vás možno zachránia farby. Výber tej správnej farby na steny môže vášmu bytu opticky vykúzliť niekoľko metrov štvorcových naviac. Vo farebnom spektre rozlišujeme teplé odtiene (červená, oranžová, žltá), studené (zelená, modrá či fialová) a neutrálne (šedá a biela). Pre majiteľov malých bytov predstavujú skvelú voľbu studené a svetlé odtiene, napríklad svetlo modrá, zelená či fialová. Nevhodné sú naopak sýte teplé farby ako napríklad krikľavo oranžová či fuchsiová, ktoré priestor zmenšujú. Rovnako tak je tiež potrebné sa vyvarovať tmavých farieb na strope. V móde je škandinávsky štýl, ten sa pre malé byty hodí skvele. Používa svetlé farby a jednoduchý nerozmerný
nábytok. Je dobré si zapamätať ešte jednu jednoduchou poučku: Teplé farby približujú čo znamená, že miestnosť zmenšujú, zatiaľ čo studené naopak vzdiaľujú, takže miestnosť vyzerá väčšia. Podobné pravidlá platia aj pre svetlé a tmavé farby. Tie tmavé pritiahnu vašu pozornosť, zatiaľ čo svetlé odtiene ustupujú do pozadia.
Kov je také stálice
Kov patrí k bývaniu už mnoho storočí. V súčasnosti sa presadzuje v podobe chrómu a nerezovej oceli. Výrobky z nich sú neodmysliteľnou súčasťou moderného nábytku, vrátane klik u dverí a vybavenia kúpeľni. Uchvácujú dokonalým leskom, akousi studenou krásou, ktorá okúzľuje okrem rôznorodých tvarov také zdaním absolútnej čistoty. Chlad sa v interiéri potom zaháňa práve vyššie spomínaným drevom a výrobkami z neho.
Všetkého čo najmenej
Pre moderný interiér je typické, že v ňom nenájdete zbytočnosti. Teda zbytočné ozdoby, ako sú stĺpy, lišty, ozdobné lemovanie a podobne. V priestore sa však nenachádza ani mnoho zbytočných predmetov, vázy, knižky suveníry. Všetko je schované, aby vynikla priestornosť a jednoduchosť interiéru. Občas sa v súčasných veľmi čistých interiéroch stretnete tiež s jedným ťažiskovým zdobným prvkom, ktorý vás zaujme hneď pri príchodu do miestnosti. Obraz moderného umenia, sýto červený gauč, nezvyčajná stolička z plastu, extrémne veľká váza, lampa s veľkým tienidlom a podobne. To všetko môže byť moderný interiér. Vy si ale ten svoj môžete vytvoriť celkom podľa seba a zabývať si ho predmetmi, ktoré máte radi a ktoré vytvárajú pre vás teplo domova. Moderných štýlov je totiž viac, napríklad eko, minimalistický, ale aj eklektický.
Ďalšie kategórie:
Ahoj, podeľ sa o svoju inšpiráciu s ostatnými